HISTORIE – Záhoří Ing. Jaroslav Stoklasa, CSc., místopředseda SOPK

V roce 1914 postavil pan Král, majitel blízkého statku v Záhoří novou, na tehdejší dobu poměrně velkou výletní restauraci s hostinskými pokoji na břehu Vltavy, před samým začátkem jedenáctikilometrového úseku Svatojánských proudů. Ten měl až ke Štěchovicím převýšení dvanácti metrů a tedy četné a nebezpečné peřeje, obávané, ale i opěvované voraři i vodáky. Dolů to ještě při potřebné zručnosti a odvaze šlo, ale proti proudu to byla pořádná dřina. Pro její ulehčení zde byla pořízena kamenná navigace pro koňská dvojspřeží, která vzhůru po Vltavě vytahovala v Praze vyložené „šífy“ zpět do přístavů v jižních Čechách. Někteří vodáci koníčkovali své kanoe po navigaci, jiní překonávali peřeje s bidlem v ruce. Chodili zde samozřejmě i pěší turisté, toužící po romantice vltavského údolí.
Na stráni přímo nad hotýlkem bývala na svahu rovinka, na které v roce 1841 postavili zdejší lidé empirovou kapličku Rovínek. Ta se stala oblíbeným poutním místem. Tisíce lidí sem putovaly o svátcích sv. Trojice a Nanebevzetí Pany Marie, někdy až ze Sedlčanska. Hladina Slapského jezera se zastavila těsně pod samými základy kapličky. Tak stavbička, která se kdysi tyčila vysoko nad řekou, dnes stojí na hrotu poloostrova a je možné ji navštívit, i když je v poměrně špatném stavu.
Kousek na Záhořím se do Vltavy vléval potůček, přitékající z Přestavlk. Nad jeho levým břehem mezi samotou Lahoz a ústím do Vltavy je místo, označované jako Střed království českého. Aby toto místo bylo viditelné, vztyčili tu místní lidé tři vysoké dřevěné kříže, které po staletí obnovovali. V roce 1878 je nahradili kříži kamennými z tvrdého bílého pískovce. Ještě dnes je možné je nalézt, ale jsou hustě zarostlé lesem. Je to tedy návod na dobrodružnou objevitelskou výpravu do středu Čech.
Hotel Záhoří se záhy stal cílem pražských vodáků, byla zde v roce 1924 umístěna Rösslerova staniční kniha Českého Yacht klubu, která se v současné době našla a je zdrojem velmi zajímavých informací o vodáckých a skautských aktivitách dvacátých a třicátých let na Vltavě a byla zpracována v zajímavé knížce Ivana H. Makáska (1).
O špionážní historce v hotelu Záhoří píše Makásek na str. 9: Hotel Záhoří nechvalně proslul v roce 1935, kdy tu byl zavražděn německý emigrant inženýr Rudolf Formis, někdejší ředitel frankfurtského rozhlasu, který se tu skrýval před nacisty. V hotelovém pokoji měl tajnou vysílačku a ostře napadal Hitlerův režim . Německá špionáž ho však vypátrala a vyslala skupinu, aby ho unesla do Říše. Akci provedl později proslulý agent Alfred Naujocks s přítelkyní a dalším agentem, kteří se jako turisté ubytovali ve štěchovickém hotelu U parolodi. Jejich výprava do Záhoří však nedopadla podle plánu. Formis se bránil, Naujockse postřelil a sám byl při přestřelce zabit. Vrahům se podařilo uprchnout do Německa. Ing. Rudolf Formis je pohřben na hřbitově ve Slapech. O této události, která obletěla nejen tehdejší Československo, se podrobněji dočtete v knize Edvarda Cenka. (2)

(1) Ivan Hiawatha Makásek: Poselství Svatojánských proudů, nakl. Ostrov 2001, 77s.
(2) Edvard Cenk: Vyzvědačka B7