Podpořili nás

 

 

roithovaMUDr. Zuzana Roithová

Jsem proti  metodě těžení zlata pomocí kyanidu a také jsem tak hlasovala při projednávání Zákazu těžebních technologií využívajících kyanid v Evropském parlamentu na jaře  roku 2010.  Tato metoda je krajině nebezpečná nejen při haváriích, které ohrožují rozsáhlá  území, ale způsobuje dnes již neúnosnou ekologickou zátěž při těžbě.  Z jedné tuny horniny kontaminované vysoce toxickou látkou, která se v přírodě odbourává jen velmi obtížně, se vytěží jen pár gramů zlata. Přitom vzniká obrovské množství tun této toxické horniny.

 

JŠiklováPhDr. Jiřina Šiklová, CSc.

Nejsem geoložka, ale tento návrh odsuzuji. Těžba zničí nejen krajinu, ale i povrchové a spodní vody, kam až zamoří kraj, to je asi dnes obtížné odhadnout. Návrh těžit zde zlato touto formou, byl projektován již v posledních letech vlády KSČ a i tehdy se proti němu postavili občané s takovým odporem, že jednání o těžbě bylo odsunuto.A pak již za rok tento režim padl.Měli bychom dnes v sobě najít obdobnou aktivitu, jako jsme našli tehdy, a jako občané prosadit, aby se u nás zlato netěžilo.

 

HalíkProf. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.

Podporuji protesty Sdružení pro ochranu přírody a krajiny (SOPK) a OS Veselý Vrch proti záměru těžit zlato v oblasti Slapského jezera kyanidem. Sdílím obavu, že po vytěženém zlatu by zůstaly nevratné zásahy, a jsem rovněž přesvědčen, že nelze ignorovat zahraniční zkušenosti, že způsob těžby zlata kyanidem je příčinou závažných ekologických havárií.

 

stažený souborZdeněk Svěrák

Představa, že se Mokrsko a jeho okolí promění ve zlatý důl, mě děsí. Naším zlatem je tato krásná krajina. Je třeba ji chránit jako nejdražší klenot.

 

 

dan

Mgr. Dan Kroupa, Ph.D.

Vystoupejte někdy na rozhlednu na Veselém vrchu u Mokrska a podívejte se kolem sebe na tu krásu. Pochopíte, že zničit tuto krajinu pro trochu zlata za to nestojí. Místo kopce jáma hluboká dvě stě metrů, hromady kamene rozdrceného na jemný prach, arzén a kyanid v zemi a v podzemních vodách a nepřetržitý hukot náklaďáků v oblasti pro rekreaci kousek od Prahy. A za tu všechnu zkázu by náš stát získal ani ne jedno celé procento do státního rozpočtu. Nechme zlato v zemi našim vnukům, tam se neztratí! Pokud chceme opravdu zbohatnout, pak jedině tím, co    umíme.”